ΑΠΟΛΛΩΝ Πρωταθλητής Β' κατηγορίας 1956-1957

Title

Alternative Title

APOLLON 1956-1957 Championship winner of Cypriot League's 2nd division

Description

Στην φωτογραφία, η ομάδα πανηγυρίζει την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Β' κατηγορίας. Οσον αφορά τον Απόλλωνα, η αγωνιστική περίοδος 1956-1957 ήταν διαφορετική σε σύγκριση με την πρηγούμενη αφού κατάφερε να ανέβει στην Α’ Κατηγορία. Στις 10 Φεβρουαρίου 1957 στο ΓΣΟ, ο Απόλλωνας ευτύχησε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στην ιστορία του επί του Πανελλήνιου με 6-1. Τα γκολ της ομάδας σημείωσαν οι Ανδρέας Κονναρής στο 22ο, στο 26ο και στο 39ο λεπτό, ο Κώστας Σταύρου (Σιαμαλάς) στο 33ο και στο 60ο λεπτό και ο Ανδρέας Γεωργίου (Καντηλανάφτης) με πέναλτι στο 53ο λεπτό. Ο Πανελλήνιος είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 με το Σίσο στο 32ο λεπτό. Ο Απόλλωνας είχε αγωνιστεί σε αυτό το παιχνίδι με τους Κωστάκη Χρ. Κωνσταντίνου (Φανταίο), Ράκη Σταυρινίδη, Γιώργο Πρωτοπαπά, Νίκο Συλιτζιώτη, Κώστα Αντωνίου (Ταβέλλα), Περικλή Ιωαννίδη, Ανδρέα Γεωργίου (Καντηλανάφτη), Ανδρέα Βελετινά, Κώστα Σταύρου (Σιαμαλά), Ανδρέα Κονναρή και Γιαννάκη Βασιλειάδη. Ακολούθησαν τρεις νίκες και μία ήττα από τον Ανταίο, με αποτέλεσμα οι κυανόλευκοι να παίζουν την πρωτιά στην περιφέρεια Λεμεσού-Πάφου με αντίπαλο τον ΑΠΟΠ στο στάδιο ΓΣΟ, στις 2 Ιουνίου 1957. Οι δύο ομάδες είχαν από οκτώ βαθμούς και ο νικητής της αναμέτρησης θα διεκδικούσε την άνοδο στην Α' κατηγορία σε διπλούς αγώνες με αντίπαλο την Αλκή, που τερμάτισε πρώτη στην περιφέρεια Λευκωσίας, Αμμοχώστου, Λάρνακας και Κερύνειας, κατακτώντας παράλληλα τον τίτλο του πρωταθλητή Β΄ κατηγορίας. Ενισχυμένος με τον Πανίκο Κρυστάλλη, ο Απόλλωνας νίκησε κατά κράτος με 10-0 τον ΑΠΟΠ και πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου στην περιφέρεια Λεμεσού-Πάφου, διαθέτοντας και την καλύτερη επίθεση, αλλά και την καλύτερη άμυνα (28 γκολ υπέρ και 7 κατά). Τα γκολ σημείωσαν ο Κώστας Σταύρου (Σιαμαλάς) στο 6ο και στο 37ο λεπτό, ο Ανδρέας Γεωργίου (Καντηλανάφτης) στο 16ο, στο 32ο, στο 67ο, στο 80ο και στο 85ο λεπτό, ο Ανδρέας Κονναρής στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και στο 52ο και ο Πανίκος Κρυστάλλης στο 62ο λεπτό. Ο Απόλλωνας αγωνίστηκε με τους Κωστάκη Χρ. Κωνσταντίνου (Φανταίο), Ράκη Σταυρινίδη, Γιώργο Πρωτοπαπά, Λουκά Λαμάρη, Κώστα Αντωνίου (Ταβέλλα), Περικλή Ιωαννίδη, Ανδρέα Γεωργίου (Καντηλανάφτη), Κώστα Σταύρου (Σιαμαλά), Πανίκο Κρυστάλλη, Ανδρέα Κονναρή και Γιαννάκη Βασιλειάδη. Η άνοδος του Απόλλωνα έγινε μέσω του συστήματος αγώνων μπαράζ ενάντια στην Αλκή. Η πρώτη αναμέτρηση διεξήχθη στο ΓΣΟ στις 30 Ιουνίου 1957, με εκατοντάδες φίλους του Απόλλωνα και γενικότερα του ποδοσφαίρου να δίνουν το παρών τους. Διαιτητής ήταν ο Χαμπής Φιλίππου και ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής με 4-1, κάνοντας πολύ μεγάλο βήμα για την άνοδό του στην κατηγορία των μεγάλων ομάδων για πρώτη φορά στην ιστορία του. Παρότι η Αλκή προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και σημείωσαν τέσσερα τέρματα όλα στην επανάληψη. Σκόρερ ήταν οι Πανίκος Κρυστάλλης στο 47ο και στο 61ο λεπτό, Κώστας Σταύρου (Σιαμαλάς) στο 66ο και Ανδρέας Κονναρής στο 68ο λεπτό. Η σύνθεση του Απόλλωνα ήταν οι Κωστάκης Χρ. Κωνσταντίνου (Φανταίος), Ράκης Σταυρινίδης, Γιώργος Πρωτοπαπάς, Λουκάς Λαμάρης, Κώστας Αντωνίου (Ταβέλλας), Περικλής Ιωαννίδης, Ανδρέας Γεωργίου (Καντηλανάφτης), Κώστας Σταύρου (Σιαμαλάς), Πανίκος Κρυστάλλης, Ανδρέας Κονναρής και Γιαννάκης Βασιλειάδης. Η ρεβάνς διεξήχθη μία εβδομάδα αργότερα και συγκεκριμένα στο στάδιο ΓΣΖ, στις 7 Ιουλίου 1957, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Ως εκ τούτου, το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Σίμου Λοϊζίδη βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την κατάκτηση του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας και ταυτόχρονα την άνοδό του στην Α' κατηγορία. Τα γκολ της ομάδας σημείωσαν οι Πανίκος Κρυστάλλης στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και Ανδρέας Κονναρής στο 85ο λεπτό. Αγωνίστηκαν οι Κωστάκης Χρ. Κωνσταντίνου (Φανταίος), Ράκης Σταυρινίδης, Γιώργος Πρωτοπαπάς, Λουκάς Λαμάρης, Περικλής Ιωαννίδης, Κώστας Αντωνίου (Ταβέλλας), Ανδρέας Γεωργίου (Καντηλανάφτης), Κώστας Σταύρου (Σιαμαλάς), Πανίκος Κρυστάλλης, Ανδρέας Κονναρής και Γιαννάκης Βασιλειάδης. Μετά την επιτυχία αυτή, η οποία χαρακτηρίστηκε άθλος από τα ΜΜΕ της εποχής, μιας και την προηγούμενη σεζόν οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να συγκεντρώσουν ούτε ένα βαθμό, ο Απόλλωνας αγωνίζεται ανελλιπώς στην Α' κατηγορία και είναι μόλις μία από τις τέσσερις ομάδες - μαζί με Ανόρθωση, ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια- που έχουν αγωνιστεί στην Α΄ κατηγορία και δεν έχει υποβιβαστεί ποτέ στην ιστορία της.
Apollon won the championship of the 2nd division of Cyprus Cup and, simultaneously, its promotion to the 1st division, from which has never been downgraded.